images

Italia a câștigat Marea Finală Eurovision 2021, în direct la TVR

Trupa rock Maneskin a câștigat  pentru Italia cea de-a 65-a ediţie a concursului desfășurat la Rotterdam, cu piesa Zitti E Buoni. Finala concursului s-a difuzat sâmbătă seară, în direct şi în exclusivitate la TVR 1, TVR Internaţional şi online pe TVR+.

Sâmbătă seara, în direct şi în exclusivitate la TVR 1, TVR Internaţional şi online pe TVR+, începând cu ora 22.00, a avut loc Marea Finală Eurovision Song Contest 2021.

Celor 20 de piese selectate în finală li s-au alăturat țările calificate direct: reprezentanţii ţării gazdă, Olanda, și țările din "Big Five": Marea Britanie, Franța, Italia, Germania, Spania. Invitații speciali ai show-ului din acest an au fostAfrojack, Glennis Grace și Wulf.

Elveția a câștigat votul juriului, în care Italia s-a clasat pe locul patru, dar trupa de rock italiană a câștigat votul publicului, obținând un total de 529 de puncte și lăsând Elveția pe locul 3 în urma Franței.

Måneskin este o formație apreciată de critici, care include vocalistul Damiano, basistul Victoria, chitaristul Thomas și Ethan la tobe. Ei și-au luat numele trupei din cuvântul danez pentru „lumina lunii”, ca un tribut adus țării de origine a basistului lor Victoria.

Trupa și-a sărbătorit victoria, comunicând publicului că „rock and roll-ul nu moare niciodată” înainte de a pleca să sărbătorească la Conferința de presă a câștigătorului.

(w640) eurovision

Rezultatele celor 26 de țări calificate în finală:
.

Italia / Måneskin - Zitti E Buoni (524 puncte)
Franța / Barbara Pravi - Voilà (499 puncte)
Elveția / Lacrimile lui Gjon - Tout l'Univers (432 puncte)
Islanda / Da∂i Freyr og Gagnamagni∂ - 10 ani (378 puncte)
Ucraina / Go_A - Shum (364 puncte)
Finlanda / Blind Channel - Dark Side (301 puncte)
Malta / Destiny - Je Me Casse (255 puncte)
Lituania / The Roop - Discoteque (220 de puncte)
Rusia / Manizha - Femeie rusă (204 puncte)
Grecia / Stefania - Ultimul dans (170 de puncte)
Bulgaria / Victoria - A crește înseamnă a îmbătrâni (170 de puncte)
Portugalia / The Black Mamba - Love Is On My Side (153 de puncte)
Republica Moldova / Natalia Gordienco - SUGAR (115 puncte)
Suedia / Tusse - Voci (109 puncte)
Serbia / Uragan - Loco Loco (102 puncte)
Cipru / Elena Tsagrinou - El Diablo (94 de puncte)
Israel / Eden Alene - Set Me Free (93 de puncte)
Norvegia / TIX - Fallen Angel (75 de puncte)
Belgia / Hooverphonic - Locul greșit (74 de puncte)
Azerbaidjan / Efendi - Mata Hari (65 de puncte)
Albania / Anxhela Peristeri - Karma (57 de puncte)
San Marino / Senhit - Adrenalina (50 de puncte)
Olanda (gazde) / Jeangu Macrooy - Nașterea unei ere noi (11 puncte)
Spania / Blas Cantó - Voy A Querdarme (6 puncte)
Germania / Jendrik - I Don't Feel Hate (3 puncte)
Regatul Unit / James Newman - Embers (0 puncte)
.
România a părăsit ediția 2021 Eurovision Song Contest în faza semifinalelor. Piesa Amnesia, interpretată de Roxen, nu a obținut suficiente voturi pentru a se califica în finală.

Câștigătorul ediției precedente, Duncan Laurence, ar fi trebuit să interpreteze două piese în acestă seară, însă artistul, depistat pozitiv la testul Covid, nu a fost prezent, fizic, pe scenă.

La finalul spectacolului din această seară, publicul din toate țările participante la Eurovision a putut vota pentru artiștii preferați de maxim 20 de ori de pe același număr de telefon
Fanii din România au putut vota favoriții prin SMS la numărul 1399 (număr cu tarif special: 1,19 euro/SMS), de până la 20 de ori de pe acelaşi număr de telefon.